Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Betongproduktion I Västervik AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Betongproduktion I Västervik AB är ett aktiebolag som grundades år 2016 och är verksamt inom "Tillverkning av fabriksblandad betong". Under 2024 uppgick omsättningen till 12,88 Mkr, en minskning med 5,62 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -3% och resultatet till −787 Tkr. Betongproduktion I Västervik AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 20% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Betongproduktion I Västervik AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 14.26.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 13.24.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.119. Ojusterad andel = 0.119.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.68.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.59.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -0.83.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 21.72%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.37%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -3.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.21.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 55.06 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.98.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 3.36%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Stefan Agne Gunnar Johansson (63 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Mårten Ola Henrik Booson Johansson (55 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Lars Jonas Kenneth Johansson (65 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av Booson Johansson, Mårten Ola Henrik Johansson, Lars Jonas Kenneth

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Betongproduktion I Västervik AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är AB Nybrogrus.
Betongproduktion I Västervik AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
214,54 Mkr
46
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
35,33 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
12,88 Mkr
4
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
19,30 Mkr
3

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
183 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−367 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−825 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
389 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
12,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
18,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
18,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
3,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
3,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
4 . Minskat jämfört med föregående år
2023
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
39 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
36,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−787 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−1,3 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
12,92 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
18,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
18,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 183 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−367 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −825 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 389 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
12,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 18,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 18,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
3,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Minskat jämfört med föregående år 5 . Oförändrat jämfört med föregående år 5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
39 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 36,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−787 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,3 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
12,92 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 18,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 18,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Branschklassificering uppdaterad
2026-07-01
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
Ingen uppgift.
Tidigare branscher
23610
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-12-31
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2025-12-30
Avregistrerad för moms
2025-12-31
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2025-12-30
F-skatt avregistrerad
2025-12-31
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-12-19
Adress uppdaterad
2025-12-31
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-30
Ny adress
Kalmar Län Västervik
Tidigare adress
Hörtingerum Bergtäkten 1
59396 Västervik
Kalmar
Västervik
SE
Antal anställda har ändrat
2025-12-31
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Bolagsverkets status ändrad
2025-12-17
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Ny statuskod: 41
Tidigare status: Under fusion
Tidigare statuskod: 40
Gäller från: 2025-12-15
Organisationsstatus ändrad
2025-12-17
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Gäller från: 2025-12-15
Tidigare status: Under fusion
Organisationsstatus ändrad
2025-10-10
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Under fusion
Gäller från: 2025-10-08
Tidigare status: Aktiv
Bolagsverkets status ändrad
2025-10-10
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Under fusion
Ny statuskod: 40
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2025-10-08
Arbetsställe ändrat
2025-08-26
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2025-08-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 12881
Årsresultatet ändrat
2025-08-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 48
Vinsten ändrad
2025-08-26
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -787
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-26
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 26490
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-09-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 29656
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -1258
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 183
Omsättning ändras
2024-08-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 18496
Organisationens adress rättad
2024-08-13
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2024-08-13
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 21370
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1459
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-08-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 18939
Årsresultatet ändrat
2023-08-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 8