Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Vr Bygg Städ & Utemiljö AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Vr Bygg Städ & Utemiljö AB är ett aktiebolag som grundades år 2022 och är verksamt inom "Byggande av bostadshus och andra byggnader". Företaget har sitt säte i Vintrie. Under 2024 uppgick omsättningen till 845,38 Tkr, en ökning med 292,82 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 förbättrades vinstmarginalen med 11%. Vr Bygg Städ & Utemiljö AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 67% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 39 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Vr Bygg Städ & Utemiljö AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 7.84.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.38.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.234. Ojusterad andel = 0.234.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -3.49.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -40.10%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.55.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 85.07 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -49.30%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -3.59%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.12.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.04.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 4.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Mladen Mihajlovski (34 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Zoran Mitrev (43 år)
Styrelsesuppleant

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Vr Bygg Städ & Utemiljö AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−30,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−86,5 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
37,30 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−67,4 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
37,30 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−67,4 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
845,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
552,56 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
31 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
845,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
184,19 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
898,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
203,07 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
578,69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
170,43 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Minskat jämfört med föregående år
2023
3 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
94,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
84,41 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
898,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
609,20 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−30,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−28,8 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−30,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−86,5 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
939,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
636,97 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023
Nettoresultat
−30,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −86,5 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
37,30 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −67,4 Tkr . Trend saknas
EBITDA
37,30 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −67,4 Tkr . Trend saknas
Omsättning
845,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 552,56 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas 31 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
845,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 184,19 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
898,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 203,07 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
578,69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 170,43 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Minskat jämfört med föregående år 3 . Trend saknas
Övriga intäkter
94,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 84,41 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
898,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 609,20 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−30,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −28,8 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−30,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −86,5 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
939,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 636,97 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-05-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Adress uppdaterad
2026-04-08
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-04-07
Ny adress
Blåsebergavägen 70 B
Lägenhet 18
21845 Vintrie
Skåne
Malmö
SE
Tidigare adress
Skräddarebyn 4 B
21842 Bunkeflostrand
Skåne
Malmö
SE
Adress uppdaterad
2026-04-08
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-04-07
Ny adress
Blåsebergavägen 70 B
c/o Almhov Företagsby
Lägenhet 18
21845 Vintrie
Skåne
Malmö
SE
Tidigare adress
Blåsebergavägen 70
c/o Almhov Företagsby
Lägenhet 18
21845 Vintrie
Skåne
Malmö
SE
E-postadress tillagd
2026-03-25
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-03-25
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Adress uppdaterad
2026-03-21
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-03-20
Ny adress
Blåsebergavägen 70
c/o Almhov Företagsby
Lägenhet 18
21845 Vintrie
Skåne
Malmö
SE
Tidigare adress
Skräddarebyn 4 B
c/o Mladen Mihajlovski
21842 Bunkeflostrand
Skåne
Malmö
SE
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2025-12-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41000
Tidigare huvudbransch
41200
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
38214
38220
43350
81210
Tidigare branscher
38210
38320
43390
81210
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2024-01-01
Värde: 161
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2024-01-01
Värde: -87
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 18
Värde: -87
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 18
Värde: 553
Arbetsställe ändrat
2024-07-16
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-02-06
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-01-16
Information om arbetsställe har ändrats
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 38210
Primär: Nej
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 81210
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43390
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 38320
Primär: Nej