Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Villa Seidenglanz AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Villa Seidenglanz AB är ett aktiebolag och grundades år 2016. Företaget har verksamhet inom "övrig detaljhandel med brett sortiment". Under 2024 uppgick omsättningen till 4,95 Tkr, en minskning med 150,14 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 1255,14 procentenheter. Villa Seidenglanz AB hade i genomsnitt 1 anställd under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 44 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Villa Seidenglanz AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.19.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -1.07.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.
!
Andel kortfristiga externa skulder
Underlag för andel kortfristiga externa skulder saknas.
!
Kassa/kortfristig skuld
Underlag för kassa/kortfristig skuld saknas.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.07.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.07.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -86.26%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -1208.98%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -19963.33.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -1209.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 310.43.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = -116.34 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Justerad soliditet
Underlag för justerad soliditet saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Helga Christine Seidenglanz (45 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Villa Seidenglanz AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2024
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
70,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−110,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
71,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−110,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
71,28 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
4,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
155,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
445,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
400 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
19 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
4,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
155,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
445,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
−168,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
39,91 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
165,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
86,95 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
−168,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
39,91 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
70,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−110,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2024
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
70,85 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
4,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
155,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
445,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Årets resultat
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 70,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −110,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 71,28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −110,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 71,28 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Omsättning
4,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 155,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 445,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
0 kr . Minskat jämfört med föregående år 400 kr . Ökat jämfört med föregående år 19 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
4,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 155,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 445,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
−168,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 39,91 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
0 kr . Minskat jämfört med föregående år 165,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 86,95 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
−168,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 39,91 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 70,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −110,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
−59,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 70,85 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
4,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 155,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 445,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-01-01 – 2022-12-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47122
Tidigare huvudbransch
47991
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
70200
73111
Tidigare branscher
70220
73111
Vinsten ändrad
2025-08-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: N/A
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: N/A
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-08-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2025-08-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Bransch har lagts till
2025-06-17
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 70220
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-06-17
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 70220
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2025-06-17
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47991
Primär: Ja
Status ändrad
2025-05-06
Organisationens status har ändrats.
Status: Aktiv
Bransch har lagts till
2025-05-06
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 70220
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2025-05-06
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 73111
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-05-06
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96090
Primär: Ja
Bransch har tagits bort
2025-05-06
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47991
Primär: Nej
Registrerad för F-Skatt
2025-04-29
Organisationen har registrerats för F-skatt.
Registrerad för moms
2025-04-29
Organisationen har registrerats för moms.
Kontaktinformation ändrad
2025-04-15
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19811002-****
Namn: Seidenglanz, Helga Christine
Gammal information
Org.nr.: 19800225-****
Namn: Seidenglanz, Thomas
Ny styrelsemedlem
2025-04-15
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Seidenglanz, Thomas
Personnummer: 19800225-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-04-08
Styrelsemedlem borttagen
2025-04-15
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Mad Krantz, Veronika Anna
Personnummer: 19840720-****
Roller: Extern firmatecknare
Giltig från: 2021-01-12
Ny styrelsemedlem
2025-04-15
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Seidenglanz, Helga Christine
Personnummer: 19811002-****
Roller: Styrelseledamot, Verkställande Direktör
Giltig från: 2025-04-08
Styrelsemedlem borttagen
2025-04-15
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Seidenglanz, Helga Christine
Personnummer: 19811002-****
Roller: Styrelseledamot, Vice VD
Giltig från: 2021-01-12
Styrelsemedlem borttagen
2025-04-15
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Seidenglanz, Thomas
Personnummer: 19800225-****
Roller: Styrelsesuppleant, Verkställande Direktör
Giltig från: 2021-01-12
Balansräkning ändrad
2024-12-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 75
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-12-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 71
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-12-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 71
Omsättning ändras
2024-12-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 155
Status ändrad
2024-10-15
Organisationens status har ändrats.
Status: Aktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-10-08
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för F-Skatt
2024-10-08
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-10-08
Organisationen har avregistrerats för moms
Bransch har tagits bort
2024-01-30
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 55202
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-01-30
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 50102
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-01-30
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96030
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-01-30
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68201
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-01-30
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96090
Primär: Ja
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 60
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -110
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-09-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 445
Årsresultatet ändrat
2023-09-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -110
Arbetsställe ändrat
2023-09-12
Information om arbetsställe har ändrats