Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Värme- Och Ventilationsservice G André AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Värme- Och Ventilationsservice G André AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "värme- och sanitetsarbeten" och grundades 1987. Under 2023 uppgick omsättningen till 18 Tkr, en minskning med 1,59 Mkr jämfört med föregående år. Värme- Och Ventilationsservice G André AB redovisade en vinstmarginal på 85% och ett resultat på 27 Tkr. Under 2023 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell analys av årsredovisning för Värme & Ventilationsservice G André AB (2022-07-01 till 2023-06-30)

Verksamhet och Sammanfattning

Värme & Ventilationsservice G André AB har inte haft någon aktiv verksamhet under räkenskapsåret, vilket bekräftas av bolagets låga nettoomsättning på 18 SEK. Förvaltningsberättelsen indikerar att bolaget varit vilande sedan våren 2022.

Resultaträkning

  • Nettoomsättning: En stor minskning från 1 610 810 SEK (föregående år) till 18 SEK detta år. Minskningen pekar på att ingen operativ verksamhet har genomförts.
  • Rörelsekostnader: Totala rörelsekostnader uppgår till -24 932 SEK, vilket är en minskning jämfört med föregående års -2 112 533 SEK. Detta minskade kostnadsbelopp indikerar en drastisk minskning av operativa aktiviteter, inklusive personalrelaterade kostnader.
  • Finansiella poster: Positiva finansiella intäkter på 30 780 SEK, där den största delen utgörs av ränteintäkter.
  • Resultat efter finansiella poster: 26 673 SEK, vilket är en betydande minskning jämfört med föregående års 367 836 SEK.
  • Årets resultat: Slutresultatet efter skatt är 21 182 SEK, vilket går att jämföra med föregående års resultat på 367 333 SEK.

Balansräkning

  • Omsättningstillgångar: Totalt 432 240 SEK, där huvuddelen utgörs av "Kassa och bank" på 332 371 SEK.
  • Eget kapital: Totalt eget kapital är 350 284 SEK. Soliditeten är 81%, vilket är en förbättring från föregående års 67%.
  • Kortfristiga skulder: Minskning från 307 710 SEK till 81 956 SEK, vilket kan tyda på en amortering av skulder och en allmän reduktion av förpliktelser.

Kassaflöden

Även om kassaflöden inte direktspecificerats, kan man utifrån balansräkningen konstatera att det har skett en minskning i kassa och bank från 777 724 SEK till 332 371 SEK, vilket kan bero på utdelningar och betalning av skulder.

Förvaltningsberättelse och Noter

  • Ingen aktiv verksamhet, vilket also reflekterar i minimala rörelseintäkter.
  • Personalstyrkan har minskats till noll, från tidigare tre anställda.
  • Det balanserade resultatet tillsammans med årets resultat summerar till 230 284 SEK, av vilket 30 284 SEK flyttas över till ett nytt räkenskapsår.

Revisionsberättelse

Revisorn har inte funnit några felaktigheter och utfärdar en ren revisionsberättelse.

Slutsats

Bolaget befinner sig i ett vilande tillstånd med en mycket låg omsättning men stark soliditet. Inga större operativa eller finansiella risker syns på kort sikt på grund av en stark balansräkning med nästan inga kortfristiga skulder.

För potentiella investerare eller intressenter kan detta bolaget vara en kandidat för aktivering eller omstrukturering, men i dess nuvarande form erbjuder det inte mycket avkastning eller tillväxtutsikter.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Värme- Och Ventilationsservice G André AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 62.50.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 4.05.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.23.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -1.33.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -22.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.84.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -44.37%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 81.02%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 5.27.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 5.27.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 116.67%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Siv Monica André (65 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Rolf Andreas Sjödin (41 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Värme- Och Ventilationsservice G André AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
367,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
485 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−372,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
642 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−372,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
649 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
18 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
4,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
742,31 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
536,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
398,25 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
372,93 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
- . Trend saknas
2022
3 . Minskat jämfört med föregående år
2021
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
179,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
115 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
1,19 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
- . Trend saknas
2022
122,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
121,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
369,71 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
642 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
4,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 367,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 485 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −372,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 642 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −372,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 649 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
18 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 742,31 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 536,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 398,25 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 372,93 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 3 . Minskat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 179,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 115 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas 1,19 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 122,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 121,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 369,71 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 642 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-01-21
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-01-14
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2025-01-14
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2025-01-14
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2025-01-14
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress har ändrats.
2024-07-09
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-07-08
Ny adress
85123 Sundsvall
85123 Västernorrland SE
Gammal adress
Rävstigen 32 60591 Norrköping
60591 Östergötland SE
Styrelsemedlem borttagen
2024-07-02
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: André, Siv Monica
Personnummer: 19610207-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2022-11-11
Ny styrelsemedlem
2024-07-02
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Sjödin, Rolf Andreas
Personnummer: 19850523-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-06-27
Ny styrelsemedlem
2024-07-02
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Hellman, Lars Olof
Personnummer: 19761026-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-06-27
Styrelsemedlem borttagen
2024-07-02
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: André Landgren, Lina Helena Maria
Personnummer: 19840928-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2022-11-11
Kontaktinformation ändrad
2024-07-02
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19761026-****
Namn: Hellman, Lars Olof
Gammal information
Org.nr.: 19610207-****
Namn: André, Siv Monica
Styrelsemedlem borttagen
2024-05-14
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: von Knorring, Hans Peter
Personnummer: 19791021-****
Roller: Civilrevisor
Giltig från: 2022-11-11
Styrelsemedlem borttagen
2024-05-14
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Ernst & Young Aktiebolag
Organisationsnummer: 556053-5873
Roller: Revisor
Giltig från: 2022-11-11
Balansräkning ändrad
2024-01-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 432
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-01-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 27
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-01-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 18
Årsresultatet ändrat
2024-01-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 21