Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-03-20

Om Stockholm Fasad Och Fönster AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Stockholm Fasad Och Fönster AB grundades år 2013. Under 2018 uppgick omsättningen till 26,13 Mkr, i nivå med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 2% och resultatet till 297 Tkr. Stockholm Fasad Och Fönster AB hade i genomsnitt 10 anställda under året. Under 2018 ökade antalet anställda med 150% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Stockholm Fasad Och Fönster AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
8
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.960. Ojusterad andel = 0.960.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 6.95.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 46.41.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 2.04%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.00.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.92.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 1.04%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.86.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 16.37 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 143.39%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.82.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (0)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Uppgift om firmateckning saknasRegistrerad styrelse saknas.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Stockholm Fasad Och Fönster AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2018, 2017, 2016
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2018
271 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
−617 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2016
201 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2018
460 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
−606 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2016
466 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2018
548 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
−519 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2016
502 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2018
26,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
24,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2016
11,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2018
- . Trend saknas
2017
3 Tkr . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2018
2,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
6,13 Mkr . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2018
10 . Ökat jämfört med föregående år
2017
4 . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2018
27,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
−154,2 Tkr . Trend saknas
2016
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2018
297 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
−767 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2016
459 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2018
26,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
24,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2016
11,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2018 2017 2016
Nettoresultat
271 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −617 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 201 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
460 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −606 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 466 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
548 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −519 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 502 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
26,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 24,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 3 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,13 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
10 . Ökat jämfört med föregående år 4 . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
27,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −154,2 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
297 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −767 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 459 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
26,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 24,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats