Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Städtjänst Malung-Sälen AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Städtjänst Malung-Sälen AB är ett aktiebolag som grundades år 2024 och är verksamt inom "Lokalvård". Företaget har sitt säte i Malung. Under 2025 uppgick omsättningen till 1,69 Mkr. Städtjänst Malung-Sälen AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 40 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Kort Analys av Årsredovisningen för Städtjänst Malung-Sälen AB

Verksamhetsöversikt

Städtjänst Malung-Sälen AB bedriver verksamhet inom lokalvård, städning och enklare renoveringar. Verksamheten har sitt säte i Malung och har under räkenskapsåret överlåtits från en enskild näringsverksamhet till det nuvarande aktiebolaget.

Finansiell Översikt

För det förlängda räkenskapsåret 2024-01-30 till 2025-05-31 visar årsredovisningen följande nyckeltal:

  • Nettoomsättning: 1 691 659 kr
  • Resultat efter finansiella poster: 591 435 kr
  • Soliditet: 30,6%

Resultatanalys

Bolaget visade ett rörelseresultat på 629 842 kr, vilket är starkt givet deras nettoomsättning. De största kostnaderna inkluderade personalkostnader på 614 134 kr och övriga externa kostnader på 271 141 kr. Efter finansiella poster och bokslutsdispositioner nådde resultatet före skatt 441 435 kr, och efter avdrag för skatt landade årets resultat på 350 309 kr.

Balansräkningen

Balansräkningen per 2025-05-31 visar följande:

  • Tillgångar: 1 615 017 kr
    • Materiella anläggningstillgångar: 613 929 kr
    • Omsättningstillgångar: 1 001 088 kr
  • Eget kapital och skulder:
    • Eget kapital: 375 309 kr
    • Obeskattade reserver: 150 000 kr
    • Långfristiga skulder: 529 355 kr
    • Kortfristiga skulder: 560 353 kr

Kapitalstruktur

Bolaget har haft en stabil kapitalstruktur med en soliditet på 30,6%, vilket indikerar en rimlig balans mellan eget kapital och skuldsättning. Detta är särskilt anmärkningsvärt för ett nystartat aktiebolag.

Slutsats

Städtjänst Malung-Sälen AB har visat en stark ekonomisk prestation under sitt första verksamhetsår som aktiebolag. Med en stark omsättning, lönsamhet och sund kapitalstruktur, verkar företaget vara på en stabil väg för fortsatt tillväxt och framgång.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Städtjänst Malung-Sälen AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Observera avvikelser
Följ upp gula punkter med kompletterande kontroll.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
0
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
20 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.514. Ojusterad andel = 0.514.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.90.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.36.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.44.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.76.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 30.48%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.79.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 28.79 dagar.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 20.71%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 16.26.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 37.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Minskning av eget kapital
Underlag för eget kapital saknas.
!
Negativt kassaflöde
Underlag för kassaflöde saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Dimitar Nedkov Zlatkov (41 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Städtjänst Malung-Sälen AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
350,31 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
629,84 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
747,65 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
1,69 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
334 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
845,83 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
816,46 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
307,07 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
2 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
1,63 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
175,15 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
591,44 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025
Nettoresultat
350,31 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
629,84 Tkr . Trend saknas
EBITDA
747,65 Tkr . Trend saknas
Omsättning
1,69 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
334 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
845,83 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
816,46 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
307,07 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas
Bruttoresultat
1,63 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
175,15 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
591,44 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-02
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
81210
Tidigare huvudbransch
00000
Årsredovisning tillagd
2025-11-28
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-01-30 – 2025-05-31
Antal anställda har ändrat
2025-11-28
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd