Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-10-14

Om Skoklosterformarmeringgrundbetong AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Skoklosterformarmeringgrundbetong AB är ett aktiebolag som grundades år 2014 och är verksamt inom "Byggande av bostadshus och andra byggnader". Under 2023 uppgick omsättningen till 652,94 Tkr, en minskning med 63,06 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 förbättrades vinstmarginalen med 23%. Skoklosterformarmeringgrundbetong AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Skoklosterformarmeringgrundbetong AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.722. Ojusterad andel = 0.722.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.09.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.34.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -1.31.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -325.23%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.16.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 17.53.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 4.26 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 27.85%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 6.99%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 3.31.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 10.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Therese Helena Viander (35 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Skoklosterformarmeringgrundbetong AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
45,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−246 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
65,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−162 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−83 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
107,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−103 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
652,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
716 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
805 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
96 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
652,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
716 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
805 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
406,0 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
718 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
406,0 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
45,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−246 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
45,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−246 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
- . Trend saknas
2022
716 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
805 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
45,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −246 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
65,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −162 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −83 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
EBITDA
107,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −103 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
652,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 716 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 805 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
96 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
652,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 716 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 805 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
406,0 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
718 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
406,0 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
45,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −246 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
45,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −246 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 716 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 805 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-03-11
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Status ändrad
2025-01-14
Organisationens status har ändrats.
Status: Aktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-01-07
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2025-01-07
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2025-01-07
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Balansräkning ändrad
2024-08-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 36
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 46
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-07-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 653
Årsresultatet ändrat
2024-07-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 46
Organisationens adress rättad
2024-07-30
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-07-30
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 76
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -246
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress har ändrats.
2023-10-24
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-10-23
Ny adress
Sparrsättra-Bodarna 7 74595 Enköping
74595 SE
Gammal adress
Hasslavägen 15 74694 Häggeby
74694 Uppsala SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-10-24
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-10-23
Ny adress
Sparrsättra-Bodarna 7 74595 Enköping
74595 SE
Gammal adress
Hasslavägen 15 74694 Häggeby
74694 Uppsala SE
Omsättning ändras
2023-07-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 716
Årsresultatet ändrat
2023-07-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -246