Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sista Versen 62856 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sista Versen 62856 AB grundades år 2011. Under 2019 uppgick omsättningen till 5,37 Mkr, en minskning med 1,03 Mkr jämfört med föregående år. Sista Versen 62856 AB redovisade en vinstmarginal på 13% och ett resultat på 719 Tkr. Sista Versen 62856 AB hade i genomsnitt 7 anställda under året. Under 2019 minskade antalet anställda med 22% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 45 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sista Versen 62856 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Gunnar Stefan Singer (48 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (0)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sista Versen 62856 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2019, 2018, 2017
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2019
631 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−392 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
693 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2019
720 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
925 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2019
738 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−391 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
944 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2019
5,37 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
6,40 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
10,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2019
766,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
711,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
1,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2019
7 . Minskat jämfört med föregående år
2018
9 . Ökat jämfört med föregående år
2017
7 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2019
84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
8 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2019
90,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−43,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2019
719 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
909 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2019
5,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
6,41 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
10,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2019 2018 2017
Nettoresultat
631 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −392 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 693 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
720 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 925 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
738 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −391 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 944 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
5,37 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,40 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
766,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 711,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
7 . Minskat jämfört med föregående år 9 . Ökat jämfört med föregående år 7 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 8 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
90,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −43,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
719 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 909 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
5,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,41 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Inga bolagshändelser.