Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Sh Ställningar AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Sh Ställningar AB är ett aktiebolag som grundades år 2010 och är verksamt inom "Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet". Under 2021 uppgick omsättningen till 131 Tkr, i nivå med föregående år. Sh Ställningar AB redovisade en vinstmarginal på 107% och ett resultat på 284 Tkr. Under 2021 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Sh Ställningar AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.23.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.19.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.02.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 61.30 dagar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 92.43%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.83.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 48.11.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 48.11.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 182.32%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 1487.79%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 252.00.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 192.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Kim Leo Mylius Hansen (44 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Janusz Skowronski (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas ensam av likvidatorn

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Sh Ställningar AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2021, 2020, 2019
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2021
1,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−779 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2021
252 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−764 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
283 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2021
252 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−635 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2021
131 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
124 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
3,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2021
34 Tkr . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
124 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2021
- . Trend saknas
2020
1 . Minskat jämfört med föregående år
2019
3 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2021
137 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2021
- . Trend saknas
2020
−779 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2021
284 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−776 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
247 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2021
268 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
284 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
5,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2021 2020 2019
Nettoresultat
1,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −779 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
252 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −764 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 283 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
252 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −635 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
131 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 124 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
34 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 124 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 1 . Minskat jämfört med föregående år 3 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
137 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas −779 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
284 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −776 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 247 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
268 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 284 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 5,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2025-01-07
Moderbolaget har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-20
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-19
Ny adress
Gammal adress
Lygnövägen 60 44195 Alingsås
44195 Västra Götaland SE
Organisationens adress rättad
2024-02-20
Organisationens adress har rättats