Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Nordlo Malmö AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Nordlo Malmö AB grundades år 1985. Under 2020 uppgick omsättningen till 45,26 Mkr, en ökning med 5,10 Mkr jämfört med föregående år. Under 2020 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Nordlo Malmö AB hade i genomsnitt 28 anställda under året. Under 2020 ökade antalet anställda med 47% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 53 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Nordlo Malmö AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
8
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.85.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -3.03.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.96.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -13.37.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -10.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.32.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 71.45 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.91.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -1.81%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 26.01%.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 109.50%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (0)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Nordlo Malmö AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2020, 2019, 2018
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2020
−821 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
−319 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
664 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2020
−4,3 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
−890 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
1,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2020
−3,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
−890 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
1,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2020
45,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
40,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
42,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2020
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2020
1,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
2,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
1,86 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2020
28 . Ökat jämfört med föregående år
2019
19 . Minskat jämfört med föregående år
2018
23 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2020
900 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
529 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
818 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2020
−29,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
−16,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
28,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2020
−4,6 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
−1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
769 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2020
46,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
40,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
43,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2020 2019 2018
Nettoresultat
−821 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −319 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 664 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−4,3 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −890 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−3,9 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −890 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
45,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 40,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 42,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,86 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
28 . Ökat jämfört med föregående år 19 . Minskat jämfört med föregående år 23 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
900 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 529 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 818 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−29,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −16,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 28,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−4,6 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 769 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
46,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 40,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 43,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Inga bolagshändelser.