Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Mårtenssons Bilverkstad På Österlen AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Mårtenssons Bilverkstad På Österlen AB är ett aktiebolag som grundades år 2018 och är verksamt inom "Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar". Företaget har sitt säte i Gärsnäs. Under 2025 uppgick omsättningen till 4,50 Mkr, i nivå med föregående år. Mårtenssons Bilverkstad På Österlen AB redovisade en vinstmarginal på 10% och ett resultat på 380 Tkr. Mårtenssons Bilverkstad På Österlen AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 49 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Mårtenssons Bilverkstad På Österlen AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Observera avvikelser
Följ upp gula punkter med kompletterande kontroll.
23
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
0
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.06.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.287. Ojusterad andel = 0.287.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.98.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.57.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.54.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 35.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.37.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 10.79 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.37.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 18.94%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 5.22%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 4.36.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 11.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Sune Jonas Stellan Mårtensson (53 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Sune Johan Morgan Mårtensson (50 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Mårtenssons Bilverkstad På Österlen AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
235 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
254 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
193 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
484 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
439 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
354 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
548 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
524 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
439 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
4,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
4,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
15 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,31 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
220 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
268 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
314 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
78,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
84,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
64,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
380 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
322 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
244 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
4,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
4,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
235 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 254 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 193 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
484 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 439 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 354 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
548 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 524 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 439 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
4,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 15 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,31 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Oförändrat jämfört med föregående år 3 . Oförändrat jämfört med föregående år 3 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
220 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 268 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 314 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
78,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 84,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 64,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
380 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 322 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 244 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-01-16
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-07-01 – 2025-06-30
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
95311
Tidigare huvudbransch
45201
Vinsten ändrad
2024-09-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 322
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-09-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 3094
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-09-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 4286
Årsresultatet ändrat
2024-09-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 254
Vinsten ändrad
2023-11-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 244
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-11-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 3003
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-10-31
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 3920
Årsresultatet ändrat
2023-10-31
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 193