Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Jk Nails Kongahälla AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Jk Nails Kongahälla AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar" och grundades 2016. Företaget har sitt säte i Kungälv. Under 2025 uppgick omsättningen till 4,90 Mkr, en minskning med 53,41 Tkr jämfört med föregående år. Jk Nails Kongahälla AB redovisade en vinstmarginal på 23% och ett resultat på 1,17 Mkr. Jk Nails Kongahälla AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 55 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Jk Nails Kongahälla AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
22
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.24.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.63.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.28.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 78.18%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.97.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 4.58.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 26.29 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 4.50.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 57.71%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 18.93%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 22.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Trung Kien Nguyen (44 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Van Hai Nguyen (73 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Jk Nails Kongahälla AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
927,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
866,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
743 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
943 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
943 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
4,90 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
75,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
7,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
816,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
825,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
748 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
846,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
841,48 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
481,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
481,51 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
237,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
226,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
5,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
5,05 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
154,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
144,39 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
123,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
944 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
5,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
5,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
927,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 866,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 743 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 943 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 943 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
4,90 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
75,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
816,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 825,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 748 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
846,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 841,48 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
481,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 481,51 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
237,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 226,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
5,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,05 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
154,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 144,39 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 123,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 944 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
5,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
96220
Tidigare huvudbransch
96022
Årsredovisning tillagd
2025-11-23
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Antal anställda har ändrat
2025-11-23
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Ny styrelsemedlem
2025-08-19
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Alakir, Elias
Personnummer: 19910129-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2025-08-12
Styrelsemedlem borttagen
2025-08-12
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Forsberg, Claes Göran
Personnummer: 19580313-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2022-09-14
Årsresultatet ändrat
2025-03-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 866
Omsättning ändras
2025-03-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 4951
Balansräkning ändrad
2025-03-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 1896
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-03-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 1091
Gammalt värde: N/A
Moderbolag ändrat
2025-03-11
Moderbolaget har ändrats
Organisationens adress rättad
2025-03-11
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-17
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-16
Ny adress
Älvebacken 1 44247 Kungälv
44247 Västra Götaland SE
Gammal adress
Smidesvägen 7 44260 Kode
44260 Västra Götaland SE
Bransch har lagts till
2024-12-17
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 73111
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-12-17
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 46450
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-12-17
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 18122
Primär: Nej
Balansräkning ändrad
2024-03-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 1767
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-03-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 944
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-02-27
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-02-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 743
Omsättning ändras
2024-02-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 4488