Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Hammarqvist Bygg & Kakel AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Hammarqvist Bygg & Kakel AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "byggande av bostadshus och andra byggnader" och grundades 2022. Företaget har sitt säte i Vikbolandet. Under 2024 uppgick omsättningen till 5,42 Mkr, en ökning med 3,68 Mkr jämfört med föregående år. Hammarqvist Bygg & Kakel AB redovisade en vinstmarginal på 12% och ett resultat på 682 Tkr. Hammarqvist Bygg & Kakel AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 200% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 43 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Hammarqvist Bygg & Kakel AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.994. Ojusterad andel = 0.994.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.23.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 3.52.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 2.09.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 122.14 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.36.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 26.05%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.33.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.36.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 245.16%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 7.08%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 137.40.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 13.00%.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Daniel Nils Benny Hammarqvist (47 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Hammarqvist Bygg & Kakel AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
384 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
131,74 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
687 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
169,23 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
704 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
174,63 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
5,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,74 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,81 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,74 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
1,05 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
567,46 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
3 . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
110 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
21,06 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
1,05 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
128 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
131,74 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
682 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
168,16 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
5,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,76 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023
Nettoresultat
384 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 131,74 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
687 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 169,23 Tkr . Trend saknas
EBITDA
704 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 174,63 Tkr . Trend saknas
Omsättning
5,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,74 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,81 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,74 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 1,05 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 567,46 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
110 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 21,06 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas 1,05 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
128 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 131,74 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
682 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 168,16 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
5,53 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,76 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-05-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2026-02-03
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
81210
96910
Tidigare branscher
Ingen uppgift.
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Adress uppdaterad
2025-12-31
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-30
Ny adress
Kättinge Solhem
61027 Vikbolandet
Östergötland
Norrköping
SE
Tidigare adress
Rösgången 6
60211 Norrköping
Östergötland
Norrköping
SE
Adress uppdaterad
2025-12-19
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-18
Ny adress
Kättinge Solhem
61027 Vikbolandet
Östergötland
Norrköping
SE
Tidigare adress
Rösgången 6
60211 Norrköping
Östergötland
Norrköping
SE
Antal anställda har ändrat
2025-12-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41000
Tidigare huvudbransch
41200
Omsättning ändras
2025-08-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5421
Årsresultatet ändrat
2025-08-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 384
Arbetsställe ändrat
2025-08-26
Information om arbetsställe har ändrats
Vinsten ändrad
2025-08-26
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 682
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-26
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 2628
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress har ändrats.
2025-01-28
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-01-27
Ny adress
Rösgången 6 60211 Norrköping
60211 Östergötland SE
Gammal adress
Travbanevägen 106 60385 Norrköping
60385 Östergötland SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-01-28
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-01-27
Ny adress
Rösgången 6 60211 Norrköping
60211 Östergötland SE
Gammal adress
Travbanevägen 106 60385 Norrköping
60385 Östergötland SE
Balansräkning ändrad
2024-02-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01 - 2024-01-01
Värde: 354
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-02-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01 - 2024-01-01
Värde: 168
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-01-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 13
Värde: 132
Omsättning ändras
2024-01-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 13
Värde: 1737
Arbetsställe ändrat
2024-01-30
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-01-30
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-30
Organisationens adress har rättats