Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Fotograf Satu AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Fotograf Satu AB är ett aktiebolag som grundades år 2011 och är verksamt inom "Fotoverksamhet". Företaget har sitt säte i Vreta Kloster. Under 2025 uppgick omsättningen till 568,76 Tkr, en minskning med 319,47 Tkr jämfört med föregående år. Fotograf Satu AB redovisade en vinstmarginal på 14% och ett resultat på 60,82 Tkr. Fotograf Satu AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 45 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Fotograf Satu AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
22
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.480. Ojusterad andel = 0.480.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.80.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.82.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.12.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 74.01 dagar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 47.19%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.31.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.36.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 62.41%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 10.69%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 4.44.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 14.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

SSL på domänen
SSL saknas eller kunde inte verifieras.
Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Satu Susanna Knape (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Jonas Åke Erik Velin (48 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Satu Susanna Knape (46 år)
Styrelsesuppleant

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Fotograf Satu AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
60,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−91,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
78,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−70,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
132,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−19,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
132 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
568,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
888,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
934 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
483 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,41 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
568,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
888,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
934 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
527,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
841,99 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
141,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
557,03 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
4 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
527,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
841,99 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
60,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−91,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
60,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−91,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
572,76 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
934 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
60,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −91,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
78,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −70,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
132,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −19,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 132 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
568,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 888,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 934 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
483 kr . Minskat jämfört med föregående år 3,41 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
568,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 888,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 934 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
527,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 841,99 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
141,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 557,03 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
4 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
527,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 841,99 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
60,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −91,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
60,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −91,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
572,76 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 934 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-02-18
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-17
Ny adress
Maspelösa Solvilla 1
58576 Vreta Kloster
Östergötland
Linköping
SE
Tidigare adress
Nordengatan 31
58256 Linköping
Östergötland
Linköping
SE
E-postadress tillagd
2026-02-18
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-02-18
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Adress uppdaterad
2026-02-08
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-07
Ny adress
Maspelösa Solvilla 1
58576 Vreta Kloster
Östergötland
Linköping
SE
Tidigare adress
Stordalsvägen 368
59197 Motala
Östergötland
Motala
SE
Årsredovisning tillagd
2025-12-13
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-10-01 – 2025-09-30
Antal anställda har ändrat
2025-12-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
74200
Tidigare huvudbransch
74202
Organisationens adress har ändrats.
2025-04-08
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-04-07
Ny adress
Stordalsvägen 368 59197 Motala
59197 Östergötland SE
Gammal adress
Nordengatan 31 58256 Linköping
58256 Östergötland SE
Styrelsemedlem borttagen
2024-12-31
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Morales, Johan Henrik
Personnummer: 19840626-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2021-09-15
Balansräkning ändrad
2024-12-31
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-10-01 - 2024-10-01
Värde: 378
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-12-31
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-10-01 - 2024-10-01
Värde: -91
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-12-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-09-01
Varaktighet: 12
Värde: -91
Omsättning ändras
2024-12-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-09-01
Varaktighet: 12
Värde: 888
Balansräkning ändrad
2024-01-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-10-01 - 2023-10-01
Värde: 389
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-01-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-10-01 - 2023-10-01
Värde: 72
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-01-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01
Varaktighet: 12
Värde: 72
Omsättning ändras
2024-01-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01
Varaktighet: 12
Värde: 934
Organisationens adress har ändrats.
2024-01-16
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-01-15
Ny adress
Stordalsvägen 368 59197 Motala
59197 Östergötland SE
Gammal adress
Labbetorp 130 59190 Tjällmo
59190 Östergötland SE