Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Florjans Måleri & Byggtjänst AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Florjans Måleri & Byggtjänst AB är ett aktiebolag som grundades år 2020 och är verksamt inom "Byggande av bostadshus och andra byggnader". Företaget har sitt säte i Luleå. Under 2025 uppgick omsättningen till 2,61 Mkr, en ökning med 493,87 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 26%. Florjans Måleri & Byggtjänst AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 40 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Florjans Måleri & Byggtjänst AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 47.27.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 9.62.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.37.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.154. Ojusterad andel = 0.154.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -66.31%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -12.15.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -8.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 9.42%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.41.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.20.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -1.01%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 11.59 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.07.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Florjan Fejzulla (42 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Elona Devole (37 år)
Styrelsesuppleant
Florjan Förvaltning AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Mafez

Registreringsnummer:
631002
Ansökningsdatum:
2024-03-27
Registreringsdatum:
2024-06-03
Reg. utgång:
2034-03-27
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Florjans Måleri & Byggtjänst AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Florjan Förvaltning AB.
Florjans Måleri & Byggtjänst AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,59 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,61 Mkr
3

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−26,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
212,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−3,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−221,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
373,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−141,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
15,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
472,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−141,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
2,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−2 kr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
392 kr . Ökat jämfört med föregående år
2024
242 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
27 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
870,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
705,94 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
426,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
389,92 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
220,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
114,26 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
3 . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
65,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
18,85 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
1,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−74,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−8,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
70,82 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−238,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
367,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−142,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
2,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,14 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−26,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 212,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −3,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−221,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 373,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −141,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
15,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 472,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −141,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
2,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −2 kr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
392 kr . Ökat jämfört med föregående år 242 kr . Ökat jämfört med föregående år 27 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
870,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 705,94 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
426,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 389,92 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
220,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 114,26 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Oförändrat jämfört med föregående år 3 . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
65,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 18,85 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −74,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
−8,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 70,82 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−238,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 367,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −142,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,68 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,14 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Verksamhetsbeskrivning ändrad
2026-05-27
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och måleriverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och måleriverksamhet, restaurang och pizzeria samt därmed förenlig verksamhet.
Närstående tillagd
2026-04-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Florjan Förvaltning AB
Roll: Juridisk ägare
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
43341
56110
Tidigare branscher
43341
56100
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2025-10-29
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och måleriverksamhet, restaurang och pizzeria samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang och pizzeria samt därmed förenlig verksamhet.
Organisationens namn ändrat
2025-10-28
Organisationens namn har ändrats
Organisationens namn uppdaterat
2025-10-23
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Cch Florjans AB
Registrerat som: CCH Florjans AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Cch Pizzeria I Luleå AB
Registrerat som: CCH Pizzeria i Luleå AB
Typ: OFFICIAL
Bransch har lagts till
2025-10-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 56100
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-10-21
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 56100
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2025-10-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43341
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-10-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 41200
Primär: Ja
Primär bransch ändrad
2025-10-21
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41200
Tidigare huvudbransch
56100
Branschklassificering uppdaterad
2025-10-21
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
43341
56100
Tidigare branscher
Ingen uppgift.
Omsättning ändras
2025-10-14
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2025-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 2612
Årsresultatet ändrat
2025-10-14
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2025-08-01
Varaktighet: 12
Värde: -26
Vinsten ändrad
2025-10-14
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-09-01 - 2025-09-01
Värde: -239
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-10-14
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-09-01 - 2025-09-01
Värde: 838
Gammalt värde: N/A
Årsredovisning tillagd
2025-10-10
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Antal anställda har ändrat
2025-10-10
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Balansräkning ändrad
2024-12-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 1535
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-12-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 368
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-12-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 212
Omsättning ändras
2024-12-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 2118
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-03-12
Information om arbetsställe har ändrats
Registrerad som arbetsgivare
2024-03-05
Företaget har registrerats som arbetsgivare
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-27
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-26
Ny adress
Kapellgränd 1 97435 Luleå
97435 Norrbotten SE
Gammal adress
Tapparegatan 5 98137 Kiruna
98137 Norrbotten SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-27
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-26
Ny adress
Kapellgränd 1 97435 Luleå
97435 Norrbotten SE
Gammal adress
Tapparegatan 5 98137 Kiruna
98137 Norrbotten SE
Organisationens adress rättad
2024-02-20
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-20
Organisationens adress har rättats
Organisationens namn ändrat
2024-02-20
Organisationens namn har ändrats
Bransch har tagits bort
2024-02-20
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 81210
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-02-20
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 56100
Primär: Ja
Omsättning ändras
2023-10-31
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2023-10-31
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: -3