Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Direkt Takentreprenad & Snöröjning I Sverige AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Direkt Takentreprenad & Snöröjning I Sverige AB är ett aktiebolag som grundades år 2009 och är verksamt inom "Vägtransport, godstrafik". Företaget har sitt säte i Sundbyberg. Under 2024 uppgick omsättningen till 59 Tkr, en minskning med 199,37 Tkr jämfört med föregående år. Direkt Takentreprenad & Snöröjning I Sverige AB redovisade en vinstmarginal på 73% och ett resultat på 41 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Direkt Takentreprenad & Snöröjning I Sverige AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.81.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.16.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.19.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.02.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 117.54 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 86.77%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 4.28.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 4.28.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 17.62%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 49.15%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 14.33.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 73.00%.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Adresskluster
Många orelaterade bolag delar adress.
Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Miroslav Bojcic (55 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Uppgift om firmateckning saknas Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant. Registrerad behörig styrelse saknas. Därför saknas också uppgift om firmateckningsrätten.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Direkt Takentreprenad & Snöröjning I Sverige AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−4,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−5,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
7,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−22,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
7,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−22,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
258,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
117,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
61 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
6 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
1,19 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
111,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
112,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
7,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−22,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
59 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
118,93 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −4,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −5,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −22,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −22,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 258,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 117,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 61 kr . Ökat jämfört med föregående år 6 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 1,19 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas 111,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 112,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −22,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
59 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 118,93 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-04-16
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Firmateckning ändrad
2026-01-28
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Uppgift om firmateckning saknas Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant. Registrerad behörig styrelse saknas. Därför saknas också uppgift om firmateckningsrätten.
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.
Omsättning ändras
2025-08-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 59
Årsresultatet ändrat
2025-08-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 29
Vinsten ändrad
2025-08-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 41
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 154
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-10-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 198
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 7
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-10-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -4
Omsättning ändras
2024-10-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 258
Styrelsemedlem borttagen
2024-05-28
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Ramirez, Matias Ignacio
Personnummer: 19951129-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2019-05-03
Balansräkning ändrad
2024-02-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 357
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-02-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -23
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-01-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -5
Omsättning ändras
2024-01-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 118
Organisationens adress rättad
2024-01-30
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-30
Organisationens adress har rättats
Avregistrerad för F-Skatt
2024-01-16
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.