Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2024-10-28

Om Bygg & Golv I Västerås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Bygg & Golv I Västerås AB grundades år 2011. Under 2022 uppgick omsättningen till 9,77 Mkr, i nivå med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 1% och resultatet till 42,49 Tkr. Bygg & Golv I Västerås AB hade i genomsnitt 9 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 49 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Årsredovisningen för Bygg & Golv i Västerås AB för räkenskapsåret 2022 visar på flera viktiga punkter om företagets finansiella ställning och verksamhetsutveckling.

Verksamhet och Händelser

Företaget bedriver byggnation och renoveringstjänster riktade mot både privatpersoner och företag. Under 2022 mötte företaget särskilda utmaningar i form av kundförluster av engångskaraktär, vilka påverkade årets resultat negativt. Möjliga orsaker till dessa förluster inkluderar effekterna av pandemin och energikrisens inverkan på omvärldens situation.

Flerårsöversikt

En granskning av flera års finansiella data visar en växande nettoomsättning, från 6 505 689 SEK år 2019 till 9 773 669 SEK år 2022, vilket indikerar en stabil tillväxt över tid. Resultatet efter finansiella poster har varierat mer markant, med ett negativt resultat på -18 504 SEK år 2021 till ett positivt resultat på 42 493 SEK år 2022.

Resultaträkning

För räkenskapsåret 2022 hade företaget en nettoomsättning om 9 773 669 SEK och övriga rörelseintäkter om 130 783 SEK. Efter rörelsekostnader uppgick rörelseresultatet till 54 999 SEK. Finansiella kostnader resulterade i ett resultat efter finansiella poster på 42 493 SEK. Efter skatter redovisades ett nettoresultat på 9 165 SEK.

Balansräkning

Balansräkningen visar att företaget hade totala tillgångar på 1 858 990 SEK den 31 december 2022, vilket är en ökning från 1 139 280 SEK föregående år. Omsättningstillgångarna utgör den största delen med 1 844 210 SEK. Totala skulder uppgick till 1 790 258 SEK och det egna kapitalet låg på 68 732 SEK, vilket ger en soliditet på 3,69%.

Kassaflöde och Finansiering

Årsredovisningen belyser även en sund kassaflödeshantering och transparenta redovisningsprinciper. Företaget följer årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd för mindre företag.

Sammanfattningsvis visar årsredovisningen att Bygg & Golv i Västerås AB har navigerat sig igenom ekonomiska utmaningar och fortsätter att växa i termer av omsättning samtidigt som de hanterar sina kostnader och skulder för att åstadkomma positiva resultat.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Bygg & Golv I Västerås AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Per Martin Lennart Zetterlund (53 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Zetterlund, Per Martin Lennart

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Bygg & Golv I Västerås AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
9,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
55,00 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
59,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
9,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
8,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
7,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
34 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
1,09 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
720,69 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
527,08 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
9 . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
130,78 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
6,49 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
1,02 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
42,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
9,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
8,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
7,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
9,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
55,00 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
59,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
9,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
34 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,09 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
720,69 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
527,08 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
9 . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
130,78 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
6,49 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
1,02 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
42,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
9,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-11-12
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-11-05
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-11-05
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-11-05
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2024-11-05
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress har ändrats.
2024-07-09
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-07-08
Ny adress
Vasagatan 65 72220 Västerås
72220 Västmanland SE
Gammal adress
Flottiljgatan 67 72131 Västerås
72131 Västmanland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-07-09
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-07-08
Ny adress
Vasagatan 65 72220 Västerås
72220 Västmanland SE
Gammal adress
Flottiljgatan 67 72131 Västerås
72131 Västmanland SE
Arbetsställe ändrat
2024-06-04
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-05-07
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-31
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1859
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-31
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 42
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-10-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9
Omsättning ändras
2023-10-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9774
Arbetsställe ändrat
2023-10-24
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-09-05
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-08-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats