Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Bp Armas Entreprenad, Byggledning Och Projektsamor Dning AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Bp Armas Entreprenad, Byggledning Och Projektsamor Dning AB är ett aktiebolag som grundades år 2020 och är verksamt inom "Byggande av bostadshus och andra byggnader". Företaget har sitt säte i Täby. Under 2025 uppgick omsättningen till 11,09 Mkr, en ökning med 2,37 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 1% och resultatet till 100 Tkr. Bp Armas Entreprenad, Byggledning Och Projektsamor Dning AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 41 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Bp Armas Entreprenad, Byggledning Och Projektsamor Dning AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.66.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 2.67.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.87.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.68%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 53.51%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 8.08.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.15.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 25.22 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.15.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 9.09%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Bp Armas Entreprenad, Byggledning Och Projektsamor Dning AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
730,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
447,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
928,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
573,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
928,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
573,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
11,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
8,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
8,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
577 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
172 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
11,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
8,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
8,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
1,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
791,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
887,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
1,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
730,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
447,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
928,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
572,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
11,09 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 730,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 447,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 928,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 573,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 928,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 573,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
11,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 577 kr . Ökat jämfört med föregående år 172 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
11,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 1,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 791,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 887,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas 1,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 730,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 447,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
100 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 928,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 572,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
11,09 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-04-16
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Årsredovisning tillagd
2026-04-05
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41000
Tidigare huvudbransch
41200
Vinsten ändrad
2024-10-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 928
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-10-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 1795
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-10-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 8721
Årsresultatet ändrat
2024-10-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 730
Styrelsemedlem borttagen
2024-03-26
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Martinsson, Sylvia Ann-Christin
Personnummer: 19761203-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2020-10-02
Ny styrelsemedlem
2024-03-26
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Armas Letelier, Alva Alejandra
Personnummer: 20040309-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-03-18
Vinsten ändrad
2024-03-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 573
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-03-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 1709
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-02-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 8301
Årsresultatet ändrat
2024-02-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 448
Organisationens adress har ändrats.
2023-10-10
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-10-09
Ny adress
Skogsliden 20 18741 Täby
18741 Stockholm SE
Gammal adress
Kopparvägen 39 17672 Järfälla
17672 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-10-10
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-10-09
Ny adress
Skogsliden 20 18741 Täby
18741 Stockholm SE
Gammal adress
Kopparvägen 39 17672 Järfälla
17672 Stockholm SE