Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Borlänge Pulverlack AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Borlänge Pulverlack AB är ett aktiebolag som grundades år 2015 och är verksamt inom "Beläggning och överdragning av metall". Företaget har sitt säte i Borlänge. Under 2025 uppgick omsättningen till 3,57 Mkr, en ökning med 362,39 Tkr jämfört med föregående år. Borlänge Pulverlack AB redovisade en vinstmarginal på 15% och ett resultat på 622,59 Tkr. Borlänge Pulverlack AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 58 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Borlänge Pulverlack AB:s årsredovisning ger en övergripande bild av företagets finansiella ställning och resultat under räkenskapsåret 2025. Här är en kort analys av de viktigaste delarna:

Resultaträkning

Nettoomsättning och Rörelseresultat:

  • Nettoomsättningen ökade från 3,206,775 SEK år 2024 till 3,569,162 SEK år 2025, vilket indikerar en positiv tillväxt i försäljningen.
  • Rörelseresultatet för året var 623,827 SEK, vilket också är en ökning jämfört med föregående års 487,430 SEK. Detta visar på en förbättring i rörelsemarginalen.

Kostnader:

  • Personalkostnaderna utgjorde en stor del av rörelsekostnaderna med 2,353,985 SEK, vilket är en liten ökning från föregående år.
  • Övriga externa kostnader minskade något från 673,475 SEK till 641,438 SEK.

Balansräkning

Tillgångar:

  • Omsättningstillgångar ökade från 1,010,606 SEK år 2024 till 1,352,416 SEK år 2025. Ökningen kan främst tillskrivas en betydande ökning i kassabalansen från 420,970 SEK till 701,322 SEK.
  • Värdet av maskiner och andra tekniska anläggningar minskade till 55,049 SEK från 62,760 SEK, vilket delvis kan bero på avskrivningar.

Eget Kapital och Skulder:

  • Det egna kapitalet ökade till 654,141 SEK från 452,243 SEK, stärkt av årets resultat på 501,898 SEK.
  • Kortfristiga skulder ökade också, vilket kan påverka likviditeten negativt på kort sikt.

Kassaflödesanalys

Återfinns inte explicit i den tillhandahållna informationen, men kassaflödet från den löpande verksamheten skulle generellt uppvisa en förbättring om man tar hänsyn till ökningen i kassabalansen.

Viktiga Nyckeltal

  • Soliditet: Förbättrades från 55% till 58%, vilket indikerar en starkare finansiell hälsa och en högre andel eget kapital i förhållande till totala tillgångar.

Slutsats

Borlänge Pulverlack AB har förbättrat både sin omsättning och lönsamhet jämfört med föregående år. Trots ökningen i kortfristiga skulder, visar soliditeten på en förbättrad finansiell stabilitet. För framtiden kan det vara gynnsamt att fortsätta fokusera på att växa intäkterna samtidigt som kostnaderna hanteras effektivt för att bibehålla och förbättra rörelsemarginalerna.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Borlänge Pulverlack AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
22
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.29.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.24.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.83.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 58.02%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.04.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.48.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 35.40 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.17.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 44.64%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 14.06%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 236.39.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 17.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Bengt Peter Gjerdet (54 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Borlänge Pulverlack AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
501,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
377,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
160 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
623,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
487,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
662,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
528,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
124 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
3,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
892,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
801,69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
753,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
914,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
872,78 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
588,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
572,40 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
570,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
599,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
509 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
3,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,49 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
125,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
94,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
622,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
487,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
4,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,81 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
501,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 377,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 160 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
623,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 487,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
662,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 528,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 124 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
3,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
892,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 801,69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 753,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
914,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 872,78 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
588,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 572,40 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
570,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 599,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 509 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
3,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,49 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
125,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 94,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
622,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 487,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,81 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående uppdaterad
2026-07-06
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Anna Sara Gjerdet
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-09-06
Tidigare uppgift
Namn: Anna Sara Gjerdet
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-09-06
Verklig huvudman uppdaterad
2026-07-06
Informationen om en verklig huvudman har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Bengt Peter Gjerdet
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-07-03
Tidigare uppgift
Namn: Bengt Peter Gjerdet
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2018-10-30
Närstående borttagen
2026-07-06
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Leif Karl Ingvald Stenström
Roll: Ordförande
Gäller från: 2022-09-06
Gäller till: 2026-07-02
Närstående borttagen
2026-07-06
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Leif Karl Ingvald Stenström
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-09-06
Gäller till: 2026-07-02
Verklig huvudman borttagen
2026-07-06
En verklig huvudman har tagits bort från organisationen.
Namn: Leif Karl Ingvald Stenström
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2018-10-30
Gäller till: 2026-07-02
Närstående borttagen
2026-07-06
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Majvor Elisabet Renée Vallin
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-09-06
Gäller till: 2026-07-02
Firmateckning ändrad
2026-07-06
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder
Antal anställda har ändrat
2026-05-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning tillagd
2026-04-22
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-04-22
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2025-12-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
25510
Tidigare huvudbransch
25610
Arbetsställe ändrat
2025-08-12
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2025-04-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1135
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-04-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 488
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-04-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3207
Årsresultatet ändrat
2025-04-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 378
Arbetsställe ändrat
2024-10-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-09-03
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-06-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 922
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 82
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-06-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 160
Omsättning ändras
2024-06-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3014
Arbetsställe ändrat
2024-06-04
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-05-07
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-11-07
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-09-05
Information om arbetsställe har ändrats