Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Aura Communication AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Aura Communication AB är ett aktiebolag och grundades år 2023. Företaget har verksamhet inom "konsultverksamhet avseende företags organisation". Företaget har sitt säte i Täby. Under 2026 uppgick omsättningen till 891,82 Tkr, en ökning med 765,32 Tkr jämfört med föregående år. Aura Communication AB hade i genomsnitt 1 anställd under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 52 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Aura Communication AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.32.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.18.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.86.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.67.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.88.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.36.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 34.92%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 19.62 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 117.17%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 18.74%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 24.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Adresskluster
Många orelaterade bolag delar adress.
Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Maj Chatarina Lundin (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Aura Communication AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
167,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
63,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
11,27 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
210,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
80,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
14,25 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
232,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
96,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
14,25 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
891,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
126,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
163,50 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
100 kr . Ökat jämfört med föregående år
2025
92 kr . Ökat jämfört med föregående år
2024
35 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
891,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
126,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
163,50 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
891,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
126,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
163,50 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
563,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
98,56 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
891,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
126,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
163,50 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
167,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
63,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
11,27 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
210,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
80,21 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
14,27 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
167,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 63,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 11,27 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
210,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 80,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 14,25 Tkr . Trend saknas
EBITDA
232,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 96,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 14,25 Tkr . Trend saknas
Omsättning
891,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 126,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 163,50 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
100 kr . Ökat jämfört med föregående år 92 kr . Ökat jämfört med föregående år 35 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
891,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 126,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 163,50 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
891,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 126,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 163,50 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
563,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 98,56 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
891,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 126,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 163,50 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
167,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 63,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 11,27 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
210,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 80,21 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 14,27 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-10-24
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-09-01 – 2026-08-31
Antal anställda har ändrat
2026-10-24
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Adress uppdaterad
2026-08-18
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-08-18
Ny adress
Reprovägen 12
18377 Täby
Stockholm
Täby
SE
Tidigare adress
Boulevarden 21
18374 Täby
Stockholm
Täby
SE
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2026-08-18
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, kommunikation, innehållsproduktion och handel med konsumentprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom sociala medier, marknadsföring, kommunikation, foto och film samt därmed förenlig verksamhet.
Adress uppdaterad
2026-07-31
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-07-31
Ny adress
Reprovägen 12
18377 Täby
Stockholm
Täby
SE
Tidigare adress
Boulevarden 21
c/o Lundin
18374 Täby
Stockholm
Täby
SE
Adress uppdaterad
2026-05-20
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-05-19
Ny adress
Boulevarden 21
18374 Täby
Stockholm
Täby
SE
Tidigare adress
Gasellvägen 6
18736 Täby
Stockholm
Täby
SE
Adress uppdaterad
2026-05-07
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-05-06
Ny adress
Boulevarden 21
c/o Lundin
18374 Täby
Stockholm
Täby
SE
Tidigare adress
Gasellvägen 6
c/o Lundin
18736 Täby
Stockholm
Täby
SE
Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2026-04-08
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
46420
59110
Tidigare branscher
59110
Närstående tillagd
2026-03-06
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Eskil Johannes Johansson
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-03-04
Närstående borttagen
2026-03-06
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Anna Caroline Hedenros Svelid
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2025-08-27
Gäller till: 2026-03-03
Adress uppdaterad
2026-01-14
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-01-13
Ny adress
Gasellvägen 6
18736 Täby
Stockholm
Täby
SE
Tidigare adress
Bällstavägen 22
18650 Vallentuna
Stockholm
Vallentuna
SE
Adress uppdaterad
2025-12-22
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-21
Ny adress
Gasellvägen 6
c/o Lundin
18736 Täby
Stockholm
Täby
SE
Tidigare adress
Bällstavägen 22
c/o Lundin
18650 Vallentuna
Stockholm
Vallentuna
SE
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
E-postadress tillagd
2025-12-02
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2025-12-02
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-02
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
59110
Tidigare branscher
90030
Primär bransch ändrad
2025-11-19
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70220
Tidigare huvudbransch
96030
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2025-11-19
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom sociala medier, marknadsföring, kommunikation, foto och film samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Företaget ska bedriva transport, begravningsverksamhet och rådgivning inom Sverige samt därmed förenlig verksamhet.
Branschklassificering uppdaterad
2025-11-19
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
90030
Tidigare branscher
Ingen uppgift.
Årsredovisning tillagd
2025-11-13
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Organisationens namn uppdaterat
2025-11-12
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Aura Communication AB
Registrerat som: AURA Communication AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Trygga Avsked Sverige AB
Typ: OFFICIAL
Styrelsemedlem borttagen
2025-09-02
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Lundin, Mats Christofer
Personnummer: 19840930-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-02-15
Ny styrelsemedlem
2025-09-02
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Hedenros Svelid, Anna Caroline
Personnummer: 19830512-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-08-27
Balansräkning ändrad
2024-12-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01 - 2024-09-01
Värde: 39
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-12-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01 - 2024-09-01
Värde: 14
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-12-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 15
Värde: 11
Omsättning ändras
2024-12-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 15
Värde: 164
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Bransch har tagits bort
2024-12-03
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 70220
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-12-03
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96030
Primär: Ja
Organisationens namn ändrat
2024-11-12
Organisationens namn har ändrats