Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om A-Tak Mälardalen AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

A-Tak Mälardalen AB är ett aktiebolag som grundades år 2004 och är verksamt inom "Takarbeten av andra material än plåt". Företaget har sitt säte i Strängnäs. Under 2025 uppgick omsättningen till 707 Tkr, en minskning med 532,67 Tkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 2% och resultatet till 13 Tkr. A-Tak Mälardalen AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Under 2025 minskade antalet anställda med 50% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 59 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för A-Tak Mälardalen AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.23.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.54.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.34.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 1.84%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 74.58%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 7.94.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.60.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.52 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 3.60.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 17.96%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Bo Anders Ardbäck (59 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Bo Tomas Ardbäck (58 år)
Styrelsesuppleant

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

A-Tak Mälardalen AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−142,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
114,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−142,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
114,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−142,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
114,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
707 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
- . Trend saknas
2024
31 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
707 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
619,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
886,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
560,37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
832,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
486,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
487,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
1 . Minskat jämfört med föregående år
2024
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
2 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
919 kr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
1,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−71,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
57,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−142,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
114,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
708 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,24 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −142,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 114,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −142,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 114,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −142,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 114,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
707 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 31 kr . Ökat jämfört med föregående år 5 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
707 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 619,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 886,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 560,37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 832,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 486,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 487,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
1 . Minskat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 919 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas 1,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −71,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 57,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −142,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 114,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
708 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,24 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-06-10
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning rättad
2026-04-16
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Årsredovisning tillagd
2026-03-08
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Antal anställda har ändrat
2026-03-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
43412
Tidigare huvudbransch
43912
Omsättning ändras
2025-04-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 1240
Årsresultatet ändrat
2025-04-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: -143
Vinsten ändrad
2025-04-01
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: -143
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-04-01
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 91
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2025-03-11
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-03-11
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-29
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-10-28
Ny adress
Enhammar 1 64593 Strängnäs
64593 Södermanland SE
Gammal adress
Trädgårdsgatan 7 64531 Strängnäs
64531 Södermanland SE
Lägenhet 1201
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-29
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-10-28
Ny adress
Enhammar 1 64593 Strängnäs
64593 Södermanland SE
Gammal adress
Trädgårdsgatan 7 64531 Strängnäs
64531 Södermanland SE
Lägenhet 1201
Balansräkning ändrad
2024-04-16
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 261
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-16
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 115
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-04-09
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-04-09
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 115
Omsättning ändras
2024-04-09
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 1773
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats